Home » Oznamy » Pestovanie jahôd

Pestovanie jahôd

Jahody je možné pestovať vo všetkých oblastiach na Slovensku. Pre pestovanie jahôd využívame tieto spôsoby:

  • voľne na záhonoch bez nastieľania alebo z nastieľaním,
  • na čiernej geotextílii,
  • na hrobliach
  • alebo v rôznych nádobách a hrantíkoch.

Ak sa rozhodneme pre ktorýkoľvek spôsob, je dobre dodržať niekoľko zásad pri výsadbe a ošetrovaní.

Voľba stanovišťa

Vyberieme slnečné stanovište. V žiadnom prípade jahody nesadíme na zatienené miesta a pod stromy. Rastliny ponecháme na jednom mieste 3 roky. Po tomto období rodivosť klesá. Pozemok na výsadbu musí byť čistý od viacročných burín, kedže tieto sa neskôr z porastu zle odstraňujú.

Hnojenie jahôd

Pred výsadbou do pôdy zapracujeme kompost alebo veľmi dobre vyzretý maštaľný hnoj a Cererit. Zle vyzretý maštaľný hnoj by spálil korene sadeníc.

Kedy sadiť jahody?

Sadenice jahôdJahody vysádzame na jar v apríli a máji alebo na jeseň v auguste a septembri. Udáva sa že skoršia jesenná výsadba je výhodnejšia z dôvodu lepšieho zakorenenia rastlín do príchodu zimy. V horúcich augustových dňoch je však, aj napriek vydatnej zálievke, percento ujatia sadeníc nižšie.

Sadíme do radov do sponu 0,25 až 0,40 m x 0,50 až 0,80 m alebo do dvojradov 0,25 až 0,40 m x 0,25 až 0,40 m x 0,50 až 0,80 m. Silne rastúce odrody sadíme redšie , slaborastúce hustejšie.

Ošetrovanie porastu

Pestovanie jahôd na fólii

Prihnojujeme skoro na jar a druhý raz po zbere plodov. Najlepšie je použiť špecialne hnojivo na jahody. Pod rastliny môžeme nastlať vrsvu pilín alebo kôry. Slama je menej vhodná a seno je úplne nevhodné, pretože v týchto mateiáloch sa za daždivého počasie drží pleseň, ktorá napáda plody.

Ak sa rozhodneme ošetriť postrekom proti hubovitým ochoreniam, urobíme tak na začiatku kvitnutia alebo po odkvitnutí. Z daľších chemických postrekov prichádza do úvahy postrek proti roztočom a kvetiarke jahodovej v prípade ich výskytu.

Po zbere plodov zo záhonu odstránime vytvorené poplazy a jahody prihnojíme.

Sezónne alebo stálorodiace jahody?

JahodySezónne jahody zvyčajne prinášajú vyššiu úrodu a väčšie plody. Sú výhodnejšie, pokiaľ chceme väčšie množstvo plodov na spracovanie. Naopak stálorodiace sorty vysadíme, ak chceme pravidelne od júna do októbra menšie množstvá na priamy konzum.

Aktuálnu ponuku sadeníc jahôd nájdete v našom katalógu.